# RCH110NP-471K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCH110NP-471K
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rch110np-471k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rch110np-471k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 780 mA
- **DC Resistance (DCR):** 710mOhm Max
- **Frequency:** 2.5MHz
- **Height:** 0.413" (10.50mm)
- **Inductance:** 470 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.394" Dia (10.00mm)
- **Tolerance:** ±10%