# RCF-915.000-26000-2012-W-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCF-915.000-26000-2012-W-TR
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ceramic Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rcf-915-000-26000-2012-w-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rcf-915-000-26000-2012-w-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 26 MHz
- **Filter Type:** Low Pass
- **Frequency:** 915MHz Center
- **Height (Max):** 0.043" (1.10mm)
- **Impedance:** 50Ohm
- **Insertion Loss:** 0.6dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)