# RCE5C1H270J0M1H03A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCE5C1H270J0M1H03A
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rce5c1h270j0m1h03a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rce5c1h270j0m1h03a#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/73/490-7366-3-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/75/490-7515-3-ND.jpg
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 27 pF
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V