# RCA080510R0JNEA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCA080510R0JNEA
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rca080510r0jnea
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rca080510r0jnea#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/21/541-2183-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/22/541-2217-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.020" (0.50mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 10 Ω
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%