# RCA-W1A9A10-1204-Z-001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCA-W1A9A10-1204-Z-001
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rca-w1a9a10-1204-z-001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rca-w1a9a10-1204-z-001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Chip
- **Frequency (Center:** 900MHz, 1.8GHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (1GHz ~ 2GHz)
- **Gain:** -1.6dBi, 1.08dBi
- **Height (Max):** 0.047" (1.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 2 W