# RC2512FK-078K87L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RC2512FK-078K87L
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rc2512fk-078k87l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rc2512fk-078k87l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/31/1-/0./311-0.2TDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Moisture Resistant
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 8.87 kΩ
- **Size:** 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%