# RC2400-ZNM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RC2400-ZNM
- **Manufacturer:** Radiocrafts AS
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rc2400-znm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rc2400-znm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Antenna Not Included, Castellation
- **Current:** 24mA
- **Data Rate:** 250kbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Modulation:** O-QPSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Power:** 3dBm
- **Protocol:** Zigbee庐
- **RF Family:** 802.15.4
- **Sensitivity:** -97dBm
- **Serial Interfaces:** UART
- **Utilized IC:** CC2530
- **Voltage:** 2V ~ 3.6V