# RC212-0.3-30M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RC212-0.3-30M
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rc212-0-3-30m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rc212-0-3-30m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** VDE
- **Current Rating (Max):** 300mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 2.2Ohm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.693" (17.60mm)
- **Inductance @ Frequency:** 30 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.602" L x 0.291" W (15.30mm x 7.40mm)
- **Voltage Rating:** 250V