# RC1R0EA33R0KE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RC1R0EA33R0KE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rc1r0ea33r0ke
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rc1r0ea33r0ke#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Composition
- **Features:** Pulse Withstanding
- **Height:** 0.278" (7.06mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 33 Ω
- **Size:** 0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
- **Supplier Device Package:** SMD J-Lead, Recessed
- **Temperature Coefficient:** -1300ppm/°C
- **Tolerance:** ±10%