# RC14KB270K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RC14KB270K
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rc14kb270k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rc14kb270k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Composition
- **Features:** Non-Inductive, Pulse Withstanding
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 270 kΩ
- **Size:** 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±10%