# RC1218FK-0751R1L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RC1218FK-0751R1L
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rc1218fk-0751r1l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rc1218fk-0751r1l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Moisture Resistant
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 51.1 Ω
- **Size:** 0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1218
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%