# RC1206FR-07210RL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RC1206FR-07210RL
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rc1206fr-07210rl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rc1206fr-07210rl#rfq
- **Features:** Moisture Resistant
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 210 Ω
- **Size:** 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%