# RC112-0.5-10M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RC112-0.5-10M
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rc112-0-5-10m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rc112-0-5-10m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** VDE
- **Current Rating (Max):** 500mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1Ohm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 10 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.689" L x 0.689" W (17.50mm x 17.50mm)
- **Voltage Rating:** 250V