# RC1/4274KB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RC1/4274KB
- **Manufacturer:** Kamaya Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rc1-4274kb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rc1-4274kb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Composition
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 270 kΩ
- **Size:** 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±10%