# RC0S2CA10R0JE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RC0S2CA10R0JE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rc0s2ca10r0je
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rc0s2ca10r0je#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RC/0S/2C/RC0S2CA15R0JE-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Composition
- **Features:** Pulse Withstanding
- **Height:** 0.164" (4.17mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 10 Ω
- **Size:** 0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
- **Supplier Device Package:** SMD J-Lead, Pedestal
- **Temperature Coefficient:** ±400ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%