# RC07GF332J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RC07GF332J
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rc07gf332j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rc07gf332j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Composition
- **Features:** Pulse Withstanding
- **Number of Terminations:** 2
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 3.3 kΩ
- **Size:** 0.098" Dia x 0.276" L (2.50mm x 7.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±5%