# RC0100JR-074K7L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RC0100JR-074K7L
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rc0100jr-074k7l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rc0100jr-074k7l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Moisture Resistant
- **Height:** 0.006" (0.15mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.03W, 1/32W
- **Resistance:** 4.7 kΩ
- **Size:** 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
- **Supplier Device Package:** 01005
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%