# RBR30NS60AFHTL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RBR30NS60AFHTL
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rbr30ns60afhtl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rbr30ns60afhtl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/6-/RS/846-RSDT27NSTLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 600 A @ 60 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** LPDS
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 670 mV @ 15 A