# RBQ10B45ATL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RBQ10B45ATL
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rbq10b45atl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rbq10b45atl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 150 A @ 45 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** CPD
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 650 mV @ 5 A