# RBO40-40G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RBO40-40G
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rbo40-40g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rbo40-40g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/37/497-3714-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 20A, 37.5A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** D2PAK
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 40V