# RBLQ20NL10CTL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RBLQ20NL10CTL
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rblq20nl10ctl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rblq20nl10ctl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 70 A @ 100 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 710 mV @ 10 A