# RBE1KA20ATR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RBE1KA20ATR
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rbe1ka20atr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rbe1ka20atr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 A @ 20 V
- **Diode Configuration:** 2 Independent
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 125°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TUMD5
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 430 mV @ 500 mA