# RB8532-25-0M9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB8532-25-0M9
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb8532-25-0m9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb8532-25-0m9#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/92/78/8692783-817-1659-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 25A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 3mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 2.756" (70.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 940 µH @ 400 Hz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 3
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 2.441" L x 2.283" W (62.00mm x 58.00mm)
- **Voltage Rating:** 600V