# RB8522-25-2M0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB8522-25-2M0
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb8522-25-2m0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb8522-25-2m0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/93/51/8693511-817-1676-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 25A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 4.2mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 2.677" (68.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 2 mH @ 1 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 2.165" L x 1.807" W (55.00mm x 45.90mm)
- **Voltage Rating:** 600V