# RB65P12B24B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB65P12B24B
- **Manufacturer:** Serpac
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Boxes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb65p12b24b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb65p12b24b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Container Type:** Box
- **Design:** Cover Included
- **Height:** 3.540" (89.92mm)
- **Material:** Plastic, Polycarbonate
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Ratings:** IP67, NEMA 4
- **Size:** 6.300" L x 4.720" W (160.02mm x 119.89mm)
- **Thickness:** 0.120" (3.05mm)