# RB6532-25-0M5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB6532-25-0M5
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb6532-25-0m5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb6532-25-0m5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/93/01/8693010-817-1660-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 25A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 2.4mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 2.283" (58.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 470 µH @ 400 Hz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 3
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 2.283" L x 2.165" W (58.00mm x 55.00mm)
- **Voltage Rating:** 600V