# RB6522-50-0M3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB6522-50-0M3
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb6522-50-0m3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb6522-50-0m3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/93/50/8693508-817-1670-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 50A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 0.9mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 2.283" (58.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 250 µH @ 400 Hz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 1.969" L x 1.709" W (50.00mm x 43.40mm)
- **Voltage Rating:** 600V