# RB530XNTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB530XNTR
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb530xntr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb530xntr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 A @ 10 V
- **Diode Configuration:** 3 Independent
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 125°C (Max)
- **Speed:** Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- **Supplier Device Package:** UMD6
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 530 mV @ 100 mA