Part Number: RB508FM-40SFHT106 Manufacturer: ROHM Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/rb508fm-40sfht106 RFQ URL: https://distyparts.com/product/rb508fm-40sfht106#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/57/-P/3757-PJSOT24CW_R1_00001DKR-ND.jpg Summary: RB508FM-40SFHT106 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by ROHM Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: RB508FM-40SFHT106 is a diodes - rectifiers - arrays from ROHM Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 35 nA @ 30 V Diode Configuration: 1 Pair Series Connection Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: 150°C Speed: Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Supplier Device Package: SOT-323 Technology: Schottky Voltage: 590 mV @ 40 mA Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/rohm-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/rb508fm-40sfht106