# RB508FM-40SFHT106
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB508FM-40SFHT106
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb508fm-40sfht106
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb508fm-40sfht106#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 35 nA @ 30 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Series Connection
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Speed:** Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- **Supplier Device Package:** SOT-323
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 590 mV @ 40 mA