# RB480Y-40FHT2R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB480Y-40FHT2R
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb480y-40fht2r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb480y-40fht2r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RB/48/0Y/RB480YT2RDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 A @ 40 V
- **Diode Configuration:** 2 Independent
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 125°C (Max)
- **Speed:** Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- **Supplier Device Package:** EMD4
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 550 mV @ 100 mA