# RB450FT106
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB450FT106
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb450ft106
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb450ft106#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/UM/ZC/6./UMZC6.8NT106DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 6pF @ 10V, 1MHz
- **Current:** 100mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 125°C (Max)
- **Speed:** Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- **Supplier Device Package:** UMD3
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 450 mV @ 10 mA