# RB238NS150FHTL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB238NS150FHTL
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb238ns150fhtl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb238ns150fhtl#rfq
## Technical Specifications
- **Current:** 30 A @ 150 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 20.2 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** LPDS
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 920 mV @ 20 A