Part Number: RB238NS100TL Manufacturer: ROHM Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/rb238ns100tl RFQ URL: https://distyparts.com/product/rb238ns100tl#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/6-/RS/846-RSDT27NSTLDKR-ND.jpg Summary: RB238NS100TL is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by ROHM Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: RB238NS100TL is a diodes - rectifiers - arrays from ROHM Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 20 A @ 100 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: 150°C Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: LPDS Technology: Schottky Voltage: 860 mV @ 20 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/rohm-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/rb238ns100tl