# RB238NS-40FHTL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB238NS-40FHTL
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb238ns-40fhtl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb238ns-40fhtl#rfq
## Technical Specifications
- **Current:** 12 A @ 40 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** LPDS
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 800 mV @ 20 A