# RB168MM200TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB168MM200TR
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb168mm200tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb168mm200tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 175°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** PMDU
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 890 mV @ 1 A