# RB098BGE-40TL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB098BGE-40TL
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb098bge-40tl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb098bge-40tl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/6-/RF/846-RFN6BGE2DTLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.5 A @ 40 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-252GE
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 770 mV @ 3 A