Part Number: RB095T-90 Manufacturer: ROHM Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/rb095t-90 RFQ URL: https://distyparts.com/product/rb095t-90#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/90/8119901-846-RF2001T3DNZC9-ND.jpg Summary: RB095T-90 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by ROHM Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: RB095T-90 is a diodes - rectifiers - arrays from ROHM Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 150 A @ 90 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: 150°C (Max) Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-220FN Technology: Schottky Voltage: 750 mV @ 3 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/rohm-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/rb095t-90