# RB088T150FH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB088T150FH
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb088t150fh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb088t150fh#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15 A @ 150 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220FN
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 880 mV @ 5 A