# RB088NS100FHTL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB088NS100FHTL
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb088ns100fhtl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb088ns100fhtl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/6-/RS/846-RSDT27NSTLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 A @ 100 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 11.8 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** LPDS
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 870 mV @ 5 A