Part Number: RB085BM-30TL Manufacturer: ROHM Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/rb085bm-30tl RFQ URL: https://distyparts.com/product/rb085bm-30tl#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/RB/Q1/0B/RBQ10BM45ATLDKR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/RB/09/5B/RB095BGE-60TLDKR-ND.jpg Summary: RB085BM-30TL is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by ROHM Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: RB085BM-30TL is a diodes - rectifiers - arrays from ROHM Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 300 A @ 30 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: 150°C (Max) Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-252 Technology: Schottky Voltage: 480 mV @ 4 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/rohm-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/rb085bm-30tl