# RB085B-30TL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RB085B-30TL
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rb085b-30tl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rb085b-30tl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RB/Q1/0B/RBQ10BM45ATLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 300 A @ 30 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** CPD
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 480 mV @ 4 A