# RAL025P01TCR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAL025P01TCR
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ral025p01tcr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ral025p01tcr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/US/6T/8D/US6T8DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.5A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 12 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 1.5V, 4.5V
- **FET Type:** P-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 16 nC @ 4.5 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 2000 pF @ 6 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 320mW (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 62mOhm @ 2.5A, 4.5V
- **Supplier Device Package:** TUMT6
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** -8V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 1V @ 1mA