# RACM60-36SK/OF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RACM60-36SK/OF
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/racm60-36sk-of
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/racm60-36sk-of#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 1.667 A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 60W
- **Size:** 3.09" L x 2.09" W x 1.24" H (78.4mm x 53.0mm x 31.5mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 60601-1; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV