# RACM550-36SG/OF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RACM550-36SG/OF
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/racm550-36sg-of
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/racm550-36sg-of#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 15.28 A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 550W
- **Size:** 5.00" L x 2.99" W x 1.50" H (127.0mm x 76.0mm x 38.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV