# RACM40-48SK-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RACM40-48SK-T
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/racm40-48sk-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/racm40-48sk-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, CSA, cURus, EAC
- **Current:** 833mA
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Baseplate, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 40 W
- **Size:** 3.28" L x 1.83" W x 1.20" H (83.2mm x 46.4mm x 30.4mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC