# RACM40-24SK/OF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RACM40-24SK/OF
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/racm40-24sk-of
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/racm40-24sk-of#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cURus, CSA
- **Current:** 1.667 A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 40W
- **Size:** 3.08" L x 1.60" W x 1.00" H (78.3mm x 40.6mm x 25.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV