# RACM40-24S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RACM40-24S
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/racm40-24s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/racm40-24s#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/00/12450008-945-2588-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 1.67 A
- **Efficiency:** 92%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 40W
- **Size:** 3.60" L x 2.38" W x 1.31" H (91.4mm x 60.5mm x 33.3mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV