# RACM30-05SK/277/W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RACM30-05SK/277/W
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/racm30-05sk-277-w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/racm30-05sk-277-w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus, EAC, UKCA
- **Current:** 6A
- **Efficiency:** 86%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 90°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 30 W
- **Size:** 2.07" L x 1.57" W x 1.00" H (52.5mm x 40.0mm x 25.5mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 60601-1; 61010-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC