# RACM230-48SG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RACM230-48SG
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/racm230-48sg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/racm230-48sg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 4.8 A
- **Efficiency:** 92%
- **Features:** Adjustable Output
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 80°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 230W
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.26" H (101.6mm x 50.8mm x 32.0mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV